Pierwsze dni kota w domu – na co się przygotować?

Pierwsze dni kota w domu – na co się przygotować?

22 lutego 2021 Wyłączono przez Kamil

Nowy kot w domu to często kolejny członek rodziny do kochania. Osoby, które doświadczyły już uroków posiadania kota, powinny być przygotowane na to, co czeka je w najbliższej przyszłości. Jak przygotować się na przeprowadzkę nowego zwierzęcia i o czym warto pamiętać? Podpowiadamy.

Jakie zakupy poczynić oczekując na nowego mieszkańca?

Koty nie są wymagającymi zwierzętami. Jeśli jednak chcemy, aby zwierzę dobrze poczuło się w nowym domu, warto poczynić niewielkie inwestycje i przygotować się pod względem lokalowym. Kotu przydadzą się miski – do pożywienia i wody, kuweta ze żwirkiem na odchody, legowisko lub poduszka do spania i zabawki, którymi można będzie się z nim bawić. Nie wolno zapominać również o wyposażeniu się w karmę. Najlepiej zakupić jej dwa rodzaje, ponieważ kot może nie tolerować jakiegoś smaku lub źle czuć się po konkretnej marce karmy. Dla małych kotków najlepiej wybierać karmy przeznaczone właśnie dla juniorów, dla kotów kastrowanych takie, które dedykowane są właśnie im, a dla seniorów, karmy, które dobrze wpływają na zdrowie zębów i sierści.

Jeśli w domu jest drugi kot, trzeba pamiętać o tym, że niechętnie może dzielić się swoim legowiskiem lub zabawkami. Najlepiej podejść do tematu ostrożnie i umożliwić zwierzętom oswojenie się ze sobą, zanim zmusimy je do wspólnej zabawy, czy snu. Jeżeli mieszkanie posiada balkon, warto rozważyć montaż siatki zabezpieczającej, która nie pozwoli kotu wypaść. Wiele osób decyduje się również na zakup drapaka, aby zapobiec drapaniu mebli tapicerowanych.

Polecana przychodnia weterynaryjna: weterynarzwesola.pl

Przychodnia weterynaryjna i najważniejsze zabiegi

Niezależnie od wieku i pochodzenia zwierzęcia, warto udać się z nim do przychodni, aby weterynarz obejrzał pupila, sprawdził, czy jest zdrowy i odrobaczył go. Kot może wymagać również szczepień, jeśli poprzedni właściciel nie szczepił go na najważniejsze choroby. Najlepiej udać się z kotem do lekarza o takiej porze, kiedy przychodnia weterynaryjna nie jest przepełniona. Koty bardzo źle znoszą stres związany z przemieszczaniem się i obecność innych zwierząt, a szczególnie psów, może wpłynąć na nie w taki sposób, że staną się agresywne.