Jak często należy odwiedzać gabinet dentystyczny?

Jak często należy odwiedzać gabinet dentystyczny?

8 marca 2015 Wyłączono przez Kamil

 

Zdrowe zęby i piękny biały uśmiech to marzenie wielu osób. Niektórzy mają predyspozycje genetyczne do zdrowego uśmiechu i wystarczy codzienna higiena jamy ustnej. Inni zaś od najmłodszych lat borykają się z problemami i bólem zębów, a narzędzia stomatologiczne kojarzą się im z bólem i cierpieniem. Jak często powinno się odwiedzać dentystę i kontrolować swój uśmiech, aby mieć pewność, że nie dzieje się nic złego? Kiedy udać się do dentysty z dzieckiem po raz pierwszy?

Wizyty stomatologiczne dzieci – jak często powinny się odbywać?

Lekarze zalecają, aby z maluchem udać się na pierwszą wizytę, kiedy ma już mleczne ząbki. Warto sprawdzić, czy wszystkie wyrzynają się prawidłowo, są zdrowe i rosną prosto. Niekiedy już na tym etapie konieczne jest założenie aparatu ortodontycznego w celu korekcji zgryzu. Jeśli dziecko nie narzeka na ból, a rodzic kontroluje zdrowię jego zębów i nie dostrzega problemów, wystarczy, żeby udać się raz do roku na wizytę kontrolną. Takie wizyty można odbywać w ramach NFZ, a gabinety dziecięce bardzo często znajdują się w szkołach podstawowych. Poza badaniem stomatologicznym, w trakcie pierwszych lat życia dziecka należy szczególnie dbać o prawidłową higienę jamy ustnej i czyścić dziecku zęby szczoteczką dopasowaną do jego potrzeb. Zakłada się, że dopiero dziewięcioletnie dziecko potrafi samodzielnie myć zęby i robi to na tyle dokładnie, żeby można było mu na to pozwolić.

Wizyty dorosłych pacjentów – profesjonalne narzędzia stomatologiczne i ocena uzębienia

Pacjenci ze stałymi zębami powinni szczególnie zadbać o zdrowie jamy ustnej, ponieważ ich zęby już nie odrosną. Aby uniknąć konieczności ich wyrywania, trzeba regularnie odwiedzać swojego dentystę. Zaleca się, aby robić to profilaktycznie raz do roku. Najczęściej dentysta dokonuje sprawdzenia stanu uzębienia, ogląda dziąsła, a może też zalecić oczyszczanie zębów z kamienia lub inny zabieg. Jeżeli jednak pojawiają się jakieś problemy z zębami, towarzyszy im ból, drażliwość, czy inne objawy, najlepiej niezwłocznie umówić się na wizytę do specjalisty. Nieleczone zęby bardzo szybko się psują. Mała dziurka nie wymaga skomplikowanego leczenia, ale większa może już zakończyć się koniecznością przeprowadzenia leczenia kanałowego, które jest bolesne i dość kosztowne.

Więcej informacji na: https://chirmed.pl/