Jaki bagaż do samolotu?

Jaki bagaż do samolotu?

10 grudnia 2020 Wyłączono przez Kamil

Pamiętajmy o tym, że walizka do samolotu ma swoje ograniczenia. W innym wypadku mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty, jeżeli walizka nie spełnia wymagań.

Bagaż podręczny

Bagaż można podzielić na dwie grupy. Pierwszy to bagaż podręczny, który zabieramy ze sobą do samolotu i umieszczamy w luku nad fotelem. Wymiary walizki podręcznej wynosi 55 x 40 x 20 cm. Może to być mniejsza walizka, ale nie można przekraczać takich wymiarów. Pamiętajmy również o tym, że do bagażu podręcznego nie można zabierać określonych przedmiotów. Pełny wykaz zakazanych przedmiotów zawsze znajduje się na liście danego przewoźnika. Wymuszone jest to zasadami bezpieczeństwa, dlatego warto się do nich dostosować.

Bagaż rejestrowany

Drugą grupą jest bagaż rejestrowany, czyli wszystko to, co wyląduje w normalnej walizce. Przyjmuje się zasadę, że wymiar takiej walizki nie powinien przekraczać 158 cm. Przy czym jest to nie jej wysokość, ale suma trzech krawędzi. W przypadku bagażu podręcznego bardziej zwraca się uwagę na wagę. Bagaż rejestrowany powinien ważyć od 20 do 32 kg. Może być to mniejsza waga, ale jest to taka granica, którą się ustala, jeżeli chodzi o wyjazd na tygodniowe wakacje. Dopuszczalne jest nieznaczne przekroczenie tej wagi. Aczkolwiek należy liczyć się z tym, że w tym przypadku będzie trzeba uiścić wpłatę przy nadawaniu bagażu. Koszt takiej opłaty zależny jest od samego przewoźnika. Czasem są to groszowe kwoty, ale rzadko tak bywa, dlatego należy uważać podczas pakowania swojej walizki na wakacje.